Ostrava Poruba

Rekordy: Srážky

V ročním průměru prší na našem území nejvíce v našich pohraničních horách, především pak na hřebenech Krkonoš a Jizerských hor. Pomyslnou tabulku rekordních ročních srážkových úhrnů vede Labská bouda. Roční průměrný úhrn srážek zde překračuje hodnotu 1500 mm. Rekordní srážkový úhrn za 24 hodin byl pak v Česku zaznamenán na Nové Louce v Jizerských horách: 29.7.1987, zde spadlo za 24 hodin celkem 345 mm srážek.

V přívalových srážkách , které přinášejí do střední Evropy silné bouřky, může spadnout při extrémních situacích velké množství srážek kdekoliv, tedy i v nížinách, a to dokonce i v místech, kde v průměru prší během roku nejméně. Srážkový úhrn pak v místech s intenzivními srážkami může přesáhnout během několika hodin i hodnotu 100 mm.

Za rekordními údaji se podívejme i do světa. Nejvíce prší na Mt.Waialeale na Havaji, kde spadne za rok v průměru 11 860 mm srážek. Zde také registrují za rok úctyhodných 350 dnů s deštěm. Věřili byste, že takové počasí vás čeká právě na Havaji? Úplně nejvíce však za rok napršelo v Čerápundží v Indii, bylo to 26 461 mm. Za jeden měsíc zde spadlo neuvěřitelných 9 300 mm. Za jeden den pak spadlo nejvíce srážek na ostrově Réunion, a to 1 825 mm.

Vůbec nejsilnější déšť na světě zaznamenali na tropickém souostroví Guadeloupe v Karibiku, bylo to 26.11.1970, kdy zde za jednu minutu napršelo 38,1 mm.Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

Návštěvnost

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí